Банк портретів / Шаблій Анастасія та Ксенія

Шаблії Анастасія та Ксенія

Напередодні Другої світової війни Анастасія Шаблій зі своїми дітьми жила у Кривому Розі. Згідно з переписом 1939 р. у Кривому Розі проживало 12 745 євреїв. До початку війни між Третім райхом і СРСР члени єврейської громади займалися переважно управлінням великими вугільними підприємствами, роздрібною торгівлею, працювали в інженерній галузі.

Коли 14 серпня 1941 р. німецька армія увійшла до міста, звичне життя для євреїв закінчилося: місцева комендатура отримала наказ про вилучення у євреїв грошей, дорогоцінностей, присвоєння майна тих представників єврейського народу, яким вдалося втекти. Серед євреїв, які залишилися в місті, була й Олена Фінкельштейн. Її сім’ю схопили й повели на розстріл, однак самій Олені вдалося заховатися в зруйнованому домі, а потім втекти до подруги її батька Анастасії Шаблій.

19-річна розбита горем Олена розповідала Анастасії про цю трагедію, гірко плачучи. Порадившись зі своєю старшою донькою Ксенією, Анастасія Шаблій запропонувала Олені заховатися в їхньому домі.

Допомагати євреям було суворо заборонено, однак Анастасія вирішила врятувати бідолашну дівчину. Сім’я Шабліїв дуже тепло ставилася до Олени, яка допомагала їм по господарству. Кожного разу, коли хтось стукав у двері, Олені доводилося ховатися в коморі. Уночі вона спала в одному ліжку з Ксенією, донькою Анастасії.

Щоб дівчина почувала себе більш спокійно, Анастасія Шаблій попросила місцевого священика охрестити Олену. Той відмовився, а за деякий час люди стали пліткувати про те, що сім’я Шабліїв переховує в своєму будинку єврейську дівчину. Аби не наражати себе і людей, які наважилися дати їй притулок, Олена була змушена тікати. Ксенія встигла роздобути для неї посвідчення на українське ім’я, яке отримала від однієї зі своїх студенток.

Під іншим ім’ям Олена могла пересуватися територією України. У 1943 р. вона перетнула лінію фронту й опинилася на території, звільненій від нацистів. Після війни Олена повернулася до Кривого Рогу й одразу ж відвідала своїх рятівників. Вони підтримували зв’язок навіть після того, як у 1990-х роках Олена репатріювалася до Ізраїлю.

29 березня 1995 р. Яд Вашем удостоїв Анастасію і Ксенію Шаблій почесним званням «Праведник народів світу».

Вікторія Борозна

м. Київ

КНУ ім. Тараса Шевченка

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека